Drogie Przedszkolaki spędzając ten trudny dla nas wszystkich czas w domu proponujemy Wam, abyście wspólnie z Rodzicami pobawili się przygotowując różnego rodzaju masy sensoryczne i plastyczne.

Masy sensoryczne i plastyczne pobudzają kreatywność, rozwijają sprawność manualną, relaksują i odprężają. Sprawdzają się zarówno dla maluchów, przedszkolaków, jak i dzieci w młodszym wieku szkolnym. Zabawa tymi masami pobudza zmysły, zachęca do ich dotykania, wąchania, obserwowania.

Poniżej prezentuje kilka ciekawych pomysłów na masy sensoryczne. Mamy nadzieje, że spodobają się  naszym przedszkolakom.

DOBREJ ZABAWY!

MASA PORCELANOWA

Masa porcelanowa to niezwykle efektowna i prosta w wykonaniu masa plastyczna do tworzenia rozmaitych dekoracji świątecznych. Barwą, delikatnością i przenikalnością światła przypomina prawdziwą porcelanę.

 Składniki do wykonania masy porcelanowej:

 • 1 porcja kleju wikol (np. 10 łyżek)
 • taka sama porcja mąki ziemniaczanej co kleju
 • 2 łyżki cytryny
 • 2 łyżki oliwki

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy klej, 2 łyżki cytryny oraz oliwki. Wszystkie składniki ze sobą mieszamy,  gdy zaczną się ze sobą łączyć zagniatamy dłońmi. Chowamy do worka do bardzo szybko wysycha.

*****

PIASEK KSIĘŻYCOWY – Masa Smerfowa

Piasek z mąki nazywany też często piaskiem księżycowym, magicznym lub moon sand, to prosty i tani przepis na dobrą zabawę w domu.

Do wykonania piasku potrzebujemy:

 • mąka ziemniaczana
 • balsam lub mleczko do ciała
 • farba plakatowa lub akrylowa niebieska

Do miski wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy stopniowo balsam do ciała, tak aby składniki nam się połączyły. Jeżeli stwierdzimy, że nasza masa nie jest jeszcze plastyczna dodajmy jeszcze balsamu. Na koniec należy dodać farbę dla zabarwienia. Po chwili możemy się wspólnie bawić.

*****

MASA SOLNA

Składniki potrzebne do wykonania masy solnej:

 • mąka
 • sól
 • woda
 • olej
 • ilość: 2:2:1, czyli tyle samo mąki co soli i połowę mniej wody.

Mąkę mieszamy z solą (drobnoziarnistą). Wodę dodajemy ostrożnie, nie całą na raz.  Na koniec można dodać odrobinę oleju. Ciasto powinno mieć konsystencję zbliżoną do ciasta na pizzę.

Masa solna zastyga w zależności od grubości od kilku godzin do kilku dni.

*****

CIECZ NIENEWTONOWSKA

Co w niej niezwykłego? Można w nią pukać młotkiem i stawia silny opór, jednak, gdy powoli zanurzamy w niej dłoń – jest płynna jak woda.

Potrzebujemy do niej:

 • mąki ziemniaczanej
 • wody
 • w stosunku 1:1

Wykonanie banalne – wystarczy wymieszać ze sobą oba produkty. Zobaczcie sami – efekt jest ekstra!

*****

ROSNĄCE FARBY

masa plastyczna do malowania       

Składniki niezbędne do wykonania rosnącej farby:

 • pół łyżeczki soli
 • pół szkl. mąki
 • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
 • woda

Wszystkie składniki wsypujemy do miski i stopniowo dolewamy wody. Podczas łączenie składników trzeba ostrożnie cały czas mieszać. Dobra konsystencja to taka, w której są bąbelki, lekko się ciągnie, a ciasto jest dość pulchne. Po nałożeniu (dość grubo) farby na kartkę, wkładamy do kuchenki mikrofalowej na około 30 sek. w mocy 800W lub do nagrzanego piekarnika na ok. 1- 2 minuty w 180 stopniach.

Po wypieczeniu masa wysycha, twardnieje i unosi się tworząc piękny wielobarwny efekt spieczenia. Po upieczeniu możecie pomalować rysunek farbami.

*****

MASA BALONOWA

Masa balonowa to świetna alternatywa dla uwielbianych przez dzieci baniek mydlanych, a nawet balonów z gumy balonowej. Wystarczy połączyć zaledwie dwa składniki, aby powstała nam świetna masa do tworzenia wielkich balonów.

Do wykonania masy balonowej potrzebne będą nam:

 • zwykły klej szkolny
 • odrobina żelu do prania
 • można dodać też odrobinę pianki do golenia przez masa balonowa staje się bardziej puszysta, a balony stają się jeszcze większe

Połączone składniki wylewamy na talerz, bierze słomkę do napojów, którą umieszczamy w przygotowanej masie i dmuchamy.

*****

PIANKOLINA

 Składniki do wykonania piankoliny:

 • 1 kg mąki ziemniaczanej
 • 1 opakowanie pianki do golenia
 • odrobina płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego

Wszystkie składniki łączymy ze sobą i zaczynamy zabawę.

*****

MASA AKSAMITNA

Składniki do wykonania masy aksamitnej:

 • odżywka do włosów 300ml
 • mąka ziemniaczana ok. 500 g
 • opcjonalnie: barwniki spożywcze

Wykonanie:

Do miski przelewamy odżywkę – całą (300ml). Do odżywki dodajemy około 10 czubatych łyżek mąki, tak by masa przybrała konsystencję gęstego budyniu, w który wstawiona łyżka stoi. Dodajemy barwnik (jeśli w proszku to dwie główki od wykałaczki na 1/3 masę) i mieszamy. Gdy masę zabarwimy dodajemy mąkę i zagniatamy masę do momentu, którym przestanie kleić się do rok, nie trwa to długo. Masę można zamknąć w plastikowym pudełku i przechowywać kilka dni. Niezabarwiona ma śnieżnobiały kolor.

*****

DOMOWA CIASTOLINA

Pachnie obłędnie i nadaje się do fantastycznej, długiej zabawy!

Do wykonania domowej ciastoliny potrzebne będą nam:

 • trzy łyżki spożywczego oleju
 • szklanka mąki
 • proszek do pieczenia – łyżka
 • pół szklanki soli
 • szklana ciepłej wody
 • pachnidełko: cukier waniliowy albo aromat do ciasta
 • kolor: farba, barwnik spożywczy lub atrament

Wszystkie składniki przekładamy do garnka, mieszamy i dodajemy barwnik spożywczy. Jeśli używamy barwnika w proszku, rozpuszczamy go w łyżeczce octu. Jeśli farbki, płynnego barwnika lub atramentu – w wodzie. Po rozmieszaniu, masa ma gęstość ciasta naleśnikowego. Wstawiamy garnek na mały ogień. Cały czas intensywnie mieszamy. Podgrzewamy kilka minut, aż masa zgęstnieje do tego stopnia, że wbita w nią łyżka stoi. Jeśli zależy nam na czasie – masę przekładamy do zimnego naczynia, by szybciej ostygła. Jeśli nie, czekamy aż troszkę przestygnie.

Mąki są różne. Może się zdarzyć, że masa po zagotowaniu, będzie wciąż zbyt lepka do zabawy. W takim wypadku ugniatamy ciasto i dosypujemy malutkimi porcjami mąkę, by ciastolina zachowywała się jak ciasto na pizzę – nie kleiła się do rąk. Na końcu dodajemy łyżeczkę olejui zagniatamy całość. Dzięki temu zabawa masą jest bardzo przyjemna – nie klei się, nie kruszy, nie brudzi.

 *****

PIASEK KINETYCZNY

Składniki potrzebne do wykonania pisaku:

 • klej w płynie
 • barwnik może być taki jaki wykorzystujemy do malowania jajek na wielkanoc
 • persil żel zielony
 • piasek

Łyżkę kleju w płynie i trochę barwnika łączymy razem, aż klej się zabarwi. Płyn do prania Persil żel zielony (na początek pół łyżeczki) mieszamy z zabarwionym klejem. Dodajemy piasek ( na początek łyżka lub dwie, potem więcej). Lepiej wykorzystać sypki piasek niż mokry.

*****

PACHNĄCA PLASTELINA

Do wykonania tej masy potrzebujemy:

 • 4 pełne łyżki żelu do kąpieli
 • ok. 70 g mąki ziemniaczanej

Wykonanie:

Składniki łączy razem. Masa po połączeniu składników ładnie pachnie i m fajną konsystencję podobną do piankoliny. Można ją wałkować, lepić oraz wykrawać z niej różne kształty.