Witajcie Kochane Przedszkolaki już nie długo obchodzić będziemy Dzień Flagi (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Święto Narodowe Trzeciego Maja jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Święta te są okazją do przekazania dzieciom wartości patriotycznych takich jak: miłość do ojczyzny, poszanowanie symboli narodowych i pielęgnowanie tradycji. Proponujemy Wam obejrzenie filmu edukacyjnego “Polskie symbole narodowe”.

Po obejrzeniu filmu odpowiedzcie rodzicom na pytania:

  • Jak wygląda godło Polski?
  • Co symbolizują czerwień i biel?
  • Dlaczego Mazurek Dąbrowskiego jest wyjątkową pieśnią?

Posłuchajcie również Mazurka Dąbrowskiego – podczas śpiewu przyjmijcie prawidłową postawę ciała. Stoimy na baczność trzymając ręce wzdłuż tułowia. Ciekawe czy wiecie, kiedy śpiewamy Hymn Polski, podczas jakich uroczystości?

Poproście rodziców, aby przeczytali Wam wiersz pt. „Barwy Ojczyste” Czesława Janczarskiego (starsze dzieci mogą spróbować same przeczytać).  Możecie się go nauczyć.

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel – serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

Rozwiążcie zagadki tematyczne o Polsce

A na koniec wykonajcie godło lub  flagę Polski, a wykonane prace prześlijcie na adres: magda-przedszkole@wp.pl

GODŁO: (propozycje)

Do wykonania pierwszej propozycji potrzebne będą farby: biała i żółta, pędzelek, czerwona kartka. Malujemy dłonie na biało i odciskamy je na czerwonej kartce. Domalowujemy palcem umoczonym w białej farbie głowę i ogon, a żółtą farba dziób, koronę i pazury.

2.

Druga propozycja: potrzebne będą: rolka po papierze toaletowym lub papierowym ręczniku, biała farba, kartka: biała, czerwona i żółta, pisak, klej, nożyczki.

Na białej kartce złożonej na pół odrysowujemy swoją dłoń, następnie wycinamy. Rolkę po papierze malujemy na biało. Gdy wyschnie rysujemy oczy, z żółtego papieru wycinamy koronę, nogi i dziób i przyklejamy elementy na rolkę. Doklejamy sylwetę wyciętych dłoni i tak przygotowanego orła przyklej do czerwonej kartki.

3.

Kolorowankę  możecie pomalować farbami, pokolorować kredkami lub pastelami, możecie też wykleić plasteliną lub kawałkami kartki czerwonej i żółtej.

Flaga Polski

Wykonując flagę możecie skorzystać z zamieszczonej poniżej kolorowanki – można ją pokolorować, pomalować, wykleić plasteliną, kawałkami kartki w kolorze czerwonym itp. Do wykonania flagi przyda się też biała kartka, którą podzielimy na pół – jedną część pozostawiamy białą, drugą malujemy na czerwono, doklejamy patyczek do szaszłyków lub inny dostępny w domu kijek i mamy gotową flagę.

Życzymy Wam owocnej pracy 

?

Oto pierwsze prace nadesłane do nas. Dziękujemy ich autorom.

Mikołaj grupa “Biedronki”
Tosia grupa “Smerfy”