Ciastolina to niesamowite narzędzie, które uczy i bawi. Wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, jego zdolność uczenia się i właściwości sensoryczne. Jest wszechstronna i ponadczasowa. Jest miękka, plastyczna, elastyczna i giętka. Może mieć właściwości relaksujące i terapeutyczne, dlatego ją warto kupić lub zrobić samemu

Zdolności motoryczna

Formowanie ciasta wspaniale rozwija zdolności motoryczne dzieci. Są niezwykle ważne podczas pisania i rysowania. Można ją poprawić poprzez różnorodne zabawy. Dzieci formują, spłaszczają, ściskają, szczypią, łapią i tarzają ciastolinę. Mogą używać dodatkowych przyborów, takich jak plastikowe noże, nożyczki, ołówek i wałek do ciasta. Daj też dziecku koraliki, guziki, zamki błyskawiczne i muszle. Udekoruje nimi później swoje dzieła.

Słownictwo

Kiedy dziecko pracuje nad swoimi pracami, wpada na nowe pomysły i koncepcje. Uczy się przy tym różnych, przydatnych słów. Nie inaczej jest w czasie zabawy z ciastoliną. Maluch wzbogaca swoje słownictwo, aby opowiedzieć, co właśnie tworzy. Przyswaja też nowe słówka, rozmawiając z rówieśnikami, rodzicem lub nauczycielem podczas formowania.

Kreatywność i wyobraźnia

Kiedy dziecko bawi się ciastoliną, może stworzyć coś nowego i wyjątkowego. Ta aktywność wpływa pozytywnie na jego kreatywność. Dziecko musi krok po kroku stworzyć to, co sobie właśnie wyobraziło. Nawet, jeśli chce odtworzyć to, co kiedyś już widziało, ich dzieło zawsze będzie się różniło od pierwowzoru. Kolejne prace mogą przedstawiać więcej szczegółów. Z biegiem czasu możesz zaobserwować duży progres.

Kreatywność i wyobraźnia przydadzą się maluszkowi zarówno podczas nauki, jak i na co dzień. Dlatego warto je rozwijać. Być może nasze dziecko to przyszły artysta lub inżynier.

Jakie jeszcze zalety ma zabawa ciastoliną?

Ciastolina pływa pozytywnie na koncentrację i skupienie dziecka. To zabawa, która wymaga od niego cichego i spokojnego siedzenia w jednym miejscu przez dłuższy czas. Im bardziej zaangażuje się w to, co robi, tym lepsze będą efekty. Ciastolina uczy więc dziecko wytrwałości i konsekwencji.

Jeśli dziecko jest często niespokojne i ma kłopoty z wyrażaniem emocji, daj mu trochę ciasta do zabawy. Może mieć na niego kojący i uspokajający wpływ. Zapewni też doskonały sposób na wyrażenie uczuć i emocji.

Zabawa z ciastoliną ma jeszcze wiele innych zalet. Rozwija koordynację ręka-oko. Pomaga w nauce czytania, pisania i liczenia. Poprawia umiejętności społeczne u dziecka. Podczas zabawy wchodzi w różne interakcje. Uczy się mówić o zaistniałych problemach i szuka sposobów na ich rozwiązanie.

Kilka przepisów na udaną zabawę

MĄKOLINA czyli wiecznie mokry piasek

Potrzebne będzie: 6 szklanek mąki, 1 szklanka oleju, barwnik spożywczy

W dużym pojemniku mieszamy składniki i gotowe. Zamiast oleju spożywczego można użyć oliwki do smarowania dzieci, wtedy piasek będzie mieć dodatkowo piękny zapach

CIASTOLINA

Potrzebne będzie: 2 szklanki mąki, 1 szklanka soli, 2 łyżki oleju roślinnego, 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia, 1,5 szklanki wrzącej wody, 1 łyżeczka barwnika spożywczego lub farbki w płynie

Wszystkie sypkie produkty umieszczamy w dużym naczyniu. Do gorącej wody dodajemy barwnik i mieszamy. Dolewany wodę do pozostałych składników i drewnianą łyżką mieszamy. Jak masa trochę ostygnie podczas mieszania zaczynamy wyrabianie masy rękami, aż zacznie przypominać dostępną w sklepach ciastoliną. Aby nasza ciastolina miała piękny zapach można dodać aromat spożywczy np. wanilia, cytryna, pomarańcza

MASA SOLNA

Potrzebne będzie: 1 kg mąki, 1 kg soli, woda

Sól i mąkę mieszamy, dodajemy stopniowo wodę aż do uzyskania plastycznej masy. Masa solna zamknięta w szczelnym opakowaniu może posłużyć również kolejnego dnia podczas zabawy. Po wykonaniu ozdób, masę solną suszymy w piekarniku lub pozostawiamy do wyschnięcia samoistnego.

MIŁEJ ZABAWY!!!