Kochane Przedszkolaki proponujemy Wam dziś kilka zabaw rozwijających i usprawniających pracę waszych dłoni i palców, czyli tzw. małą motorykę. Prawidłowe funkcjonowanie motoryki małej jest uzależnione od prawidłowej budowy i czynności układu ruchu oraz układu nerwowego. Motoryka mała określa zespół wszelkich czynności, które są wykonywane przy pomocy rąk, nie jest ona cechą wrodzoną, którą dziecko posiada już po urodzeniu. Każdy człowiek musi wykształcać i doskonalić motorykę małą. Aby ten proces kształcenia i doskonalenia był jak najbardziej skuteczny, powinien zacząć się w możliwie jak najwcześnie. Początkowo dziecko uczy się chwytania zabawki, następnie układania klocków, trzymania sztućców, kolorowania aż do nabywania umiejętności pisania czy zawiązywania sznurowadeł. Motoryka mała jest wykształcana poprzez swobodny ruch i codziennie czynności, ale także w trakcie konkretnie ustalonych i wymyślonych w tym celu zabaw.

Zabawy, ćwiczenia usprawniające małą motorykę:

  1. swobodne rysowanie na dużych arkuszach papieru
  2. malowanie gąbką, dłońmi, stemplowanie obrazków palcami zamoczonymi w farbie

3. rysowanie po śladzie

4. wycinanie nożyczkami po narysowanych liniach

5. gniecenie, toczenie, wałkowanie, ugniatanie różnorodnych mas plastycznych

6. ugniatanie plasteliny i zapełnianie nią powierzchni różnych kształtów np. koła, kwadratu, trójkąta lub wyklejanie nią kolorowanki (rozgniatanie, rozciąganie palcem plasteliny w wyznaczonym obszarze)

7. kolorowanie kolorowanek

8. rysowanie w liniach wzorów literopodonych i szlaczków

9. zabawy paluszkowe

10. rysowanie palcem na tacce wysypanej kaszą manną

11. nawlekanie makaronu, koralików na sznurowadło, sznurek

12. gra w bierki, pchełki

13. zawijanie pasków papieru na ołówek

14. odkręcanie i zakręcanie butelek, słoików

15. zagniatanie kulek z bibuły, krepy, kartki

16. pstrykanie długopisami

17. przypinanie klamerkami prania

18. przenoszenie szczypcami, klamerką małych przedmiotów, kulek do pojemnika

19. darcie gazet, kartek

20. łączenie liniami zaznaczonych kropek, punktów, cyferek

21. układanie obrazków z drobnych elementów np. koralików tesli

22. zabawy w pstrykanie folią bąbelkową

23. wkładanie moment do skarbonki

24. cięcie plastikowych słomek i tworzenie z nich korali

25. układanie puzzli, klocków

Życzymy miłej zabawy podczas ćwiczenia sprawności manualnej palców i dłoni ;-). Czekamy na foto – relację z waszej pracy. Poproście rodziców o zrobienie Wam zdjęć podczas wykonywania wybranego zadania i prześlijcie je na adres: magda-przedszkole@wp.pl