Przedszkole Słoneczko chętnie odpowiedziało na propozycję organizatorów tegorocznej edycji  „Tygodnia mózgu” – Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Centrum Nowoczesności  Młyn Wiedzy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – i w dniach 15-19 marca aktywnie włączyło się w organizację akcji edukacyjnej.  W ramach licznych wydarzeń edukacyjnych nasze przedszkolaki poszerzyły wiedzę o funkcjonowaniu największego komputera świata – czyli ludzkiego mózgu.  Co zrobiliśmy w ciągu tego tygodnia?

Swoją przygodę z poznawaniem mózgu zaczęliśmy od obejrzenia filmów edukacyjnych „Jak działa mózg” oraz „Było sobie życie. Mózg”. Dowiedzieliśmy się jak działają nasze zmysły i skąd biorą się różne zachowania.

Zorganizowaliśmy kącik tematyczny , w którym znalazł się między innymi model mózgu – dzięki czemu mogliśmy zobaczyć jak wygląda i jak zbudowany jest nasz mózg,.

Dowiedzieliśmy się, co rozbić, żeby nasz mózg dobrze działał – korzystać z zabaw na świeżym powietrzu, ruszać się i dotleniać podczas uprawiania sportu,  dobrze się wysypiać i zdrowo odżywiać. Chętnie zajadaliśmy pyszne orzechy, które poprawiają pracę naszych mózgów.


Przez cały tydzień uczestniczyliśmy w ciekawych formach zajęć, mających na celu pobudzenie pracy mózgu. Zrobiliśmy naprawdę wiele:

– zmobilizowaliśmy obie półkule mózgowe do jednoczesnego działania

– ćwiczyliśmy spostrzegawczość wzrokową, pamięć i umiejętność liczenia

– uaktywniliśmy procesy myślowe w zabawach z kodowaniem

– wykonaliśmy ćwiczenia i zabawy wspomagające pracę mózgu: domino, puzzle, wyklejanki, kreśliliśmy „Leniwe ósemki”

– uczestniczyliśmy w zabawach sensorycznych rozwijających nasze zmysły

– lepiliśmy z różnych mas plastycznych, pokonaliśmy ścieżki sensoryczne, bawiliśmy się w dźwiękowe memory, rozpoznawaliśmy przedmioty dotykiem, oglądaliśmy karty dające optyczne złudzenie ruchu

– rozwijaliśmy wyobraźnię plastyczną

– wzbogaciliśmy wiedzę przyrodniczą przez bezpośrednie działania

-prowadziliśmy  obserwacje, wyciągaliśmy wnioski podczas realizacji projektu edukacyjnego jajko

– eksperymentowaliśmy doskonaląc umiejętność  prowadzenia obserwacji, dokonywania analizy i wnioskowania

–  uczyliśmy się zapamiętywać  z pomocą łańcuszkowej metody skojarzeń

– po intensywnym wysiłku relaksowaliśmy w ciszy nasze mózgi w pozycji Cooka , odpoczywaliśmy przy muzyce relaksacyjnej.

Udział w akcji  „Tygodnia mózgu”  to dobry przykład na to, że nauka może być świetną zabawą nawet dla najmłodszych dzieci.